Yamaha YPT-270 Digital Keyboard Owner’s Manual

YPT-270 Digital Keyboard

PSR-E273 YPT-270 Owner’s Manual 1

ZALECENIA
PRZECZYTAJ UWANIE PRZED PODJCIEM DALSZYCH CZYNNOCI
Przechowuj niniejszy podrcznik uytkownika w bezpiecznym miejscu, aby móc skorzysta z niego w razie potrzeby w przyszloci.
Zasilacz sieciowy

OSTRZEENIE

PRZESTROGA

· Ten zasilacz sieciowy jest przeznaczony do uytku tylko z instrumentami elektronicznymi marki Yamaha. Nie wolno uywa go w adnym innym celu.
· Tylko do uytku w pomieszczeniach. Nie wolno uywa w miejscach o wysokiej wilgotnoci.

· Ustawiajc instrument, naley si upewni, e gniazdko elektryczne jest latwo dostpne. W przypadku nieprawidlowego dzialania instrumentu lub jakichkolwiek innych problemów naley natychmiast wylczy produkt i odlczy zasilacz sieciowy od gniazdka. Jeli zasilacz sieciowy jest podlczony do gniazdka elektrycznego, to nawet po wylczeniu instrumentu doprowadzany jest do niego prd o minimalnym nateniu. Jeli instrument nie bdzie uywany przez dluszy czas, pamitaj o wyjciu wtyczki przewodu zasilajcego z gniazdka.

Dotyczy tego instrumentu

OSTRZEENIE
Naley zawsze stosowa si do podstawowych zalece dotyczcych bezpieczestwa, aby zapobiec powanym zranieniom lub nawet mierci na skutek poraenia prdem elektrycznym, zwarcia, uszkodzenia, poaru lub innych zagroe. Zalecenia te obejmuj m.in.:

Zasilanie / zasilacz sieciowy
· Nie wolno umieszcza przewodu zasilajcego w pobliu ródel ciepla, takich jak grzejniki i kaloryfery. Przewodu nie naley równie nadmiernie wygina, uszkadza w inny sposób ani przygniata cikimi przedmiotami.
· Naley zawsze stosowa napicie odpowiednie do uywanego instrumentu. Wymagane napicie jest podane na tabliczce znamionowej instrumentu.
· Naley uywa tylko wskazanego zasilacza (str. 20). Uycie nieprawidlowego zasilacza moe spowodowa uszkodzenie lub przegrzanie instrumentu.
· Okresowo sprawdzaj stan gniazdka elektrycznego oraz usuwaj brud i kurz, który moe si na nim gromadzi.
Zakaz otwierania
· Instrument nie zawiera czci przeznaczonych do naprawy we wlasnym zakresie przez uytkownika. Nie wolno otwiera obudowy instrumentu ani próbowa wymontowywa lub modyfikowa jego wewntrznych elementów. Jeli instrument dziala nieprawidlowo, naley natychmiast przerwa korzystanie z niego i przekaza go do sprawdzenia wykwalifikowanym pracownikom serwisu firmy Yamaha.

Ostrzeenie przed wod i wilgoci
· Instrument naley chroni przed deszczem. Nie naley uywa go w pobliu wody ani w warunkach duej wilgotnoci, ani te stawia na nim naczy (wazonów, butelek, szklanek itp.) z plynem, który moe si wyla i dosta do jego wntrza. Jeeli jakakolwiek ciecz, np. woda, przedostanie si do wntrza instrumentu, naley natychmiast go wylczy i wyj wtyczk przewodu zasilajcego z gniazdka. Nastpnie naley przekaza instrument do sprawdzenia wykwalifikowanym pracownikom serwisu Yamaha.
· Nie wolno podlcza ani odlcza wtyczki elektrycznej mokrymi rkami.
Ostrzeenie przed ogniem
· Nie stawiaj na instrumencie ploncych przedmiotów, takich jak wiece. Ploncy przedmiot moe si przewróci i wywola poar.
Bateria
· Naley przestrzega zalece przedstawionych poniej. Nieprzestrzeganie ich moe spowodowa wybuch, poar, przegrzanie lub wyciek elektrolitu.

2 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

DMI-7 1/3

– Nie modyfikuj baterii ani nie rozbieraj jej na czci.
– Nie utylizuj baterii przez ich spalenie.
– Nie podejmuj prób ponownego naladowania baterii, które nie s do tego przeznaczone.
– Nie naley przechowywa baterii razem z metalowymi przedmiotami, takimi jak naszyjniki, spinki do wlosów, monety i klucze.
– Naley uywa tylko wskazanego rodzaju baterii (str. 20).
– Naley uywa nowych baterii tego samego rodzaju, modelu oraz pochodzcych od tego samego producenta.
– Naley zawsze sprawdza, czy baterie s wloone zgodnie z oznaczeniami biegunów +/-.
– Jeeli baterie si wyczerpi lub instrument nie bdzie uywany przez dlugi czas, naley wyj z niego baterie.
– W przypadku korzystania z akumulatorów Ni-MH postpuj zgodnie z dolczon do nich instrukcj. Do ladowania naley uywa wylcznie odpowiedniego urzdzenia.
· Baterie naley przechowywa poza zasigiem dzieci. Mog one przypadkiem je polkn.

· Jeeli baterie przeciekaj, unikaj kontaktu z wyciekajcym plynem. Jeeli elektrolit dostanie si do oczu, zetknie z ustami lub skór, zmyj go natychmiast wod i skontaktuj si z lekarzem. Elektrolity dzialaj korozyjnie i mog powodowa oparzenia lub utrat wzroku.
Niepokojce objawy
· W przypadku wystpienia jednego z nastpujcych problemów natychmiast wylcz zasilanie instrumentu i wyjmij wtyczk z gniazdka. (Jeli uywane s baterie, naley wyj je z instrumentu). Nastpnie naley przekaza urzdzenie do sprawdzenia pracownikom serwisu Yamaha. – Przewód zasilajcy lub wtyczka zuyly si lub uszkodzily. – Pojawiaj si nietypowe zapachy lub dym. – Do wntrza instrumentu wpadl jaki przedmiot. – Podczas korzystania z instrumentu nastpuje nagly zanik dwiku. – Na instrumencie pojawily si pknicia lub inne uszkodzenia.

PRZESTROGA
Zawsze stosuj si do podstawowych zalece dotyczcych bezpieczestwa, aby zapobiec zranieniu siebie i innych osób oraz uszkodzeniu instrumentu lub innego mienia. Zalecenia te obejmuj m.in.:

Zasilanie / zasilacz sieciowy
· Nie podlczaj instrumentu do gniazdka elektrycznego przez rozgalziacz. Takie podlczenie moe obniy jako dwiku lub spowodowa przegrzanie si gniazdka.
· Podczas wycigania wtyczki elektrycznej z instrumentu lub gniazdka elektrycznego naley zawsze trzyma za wtyczk, a nie przewód. Pociganie za przewód moe spowodowa jego uszkodzenie.
· Podczas burzy lub jeli instrument nie jest uywany przez dluszy czas, naley wyj wtyczk z gniazdka elektrycznego.
Lokalizacja
· Nie naley ustawia instrumentu w niestabilnej pozycji, gdy moe si przewróci lub spa.
· Przed przemieszczeniem instrumentu naley odlczy wszelkie podlczone przewody, aby zapobiec ich uszkodzeniu lub potkniciu si o nie. Mogloby to spowodowa uraz.
· Ustawiajc instrument, naley si upewni, e gniazdko elektryczne, z którego chce si korzysta, jest latwo dostpne. W przypadku nieprawidlowego dzialania instrumentu lub jakichkolwiek innych problemów naley natychmiast wylczy urzdzenie i wyj wtyczk z gniazdka. Nawet gdy przelcznik zasilania jest w pozycji wylczonej, instrument wci pobiera minimaln ilo prdu. Jeli instrument nie bdzie uywany przez dluszy czas, naley wyj wtyczk przewodu zasilajcego z gniazdka elektrycznego.
· Naley korzysta wylcznie ze statywu przeznaczonego do danego instrumentu. Instrument naley przymocowa do statywu za pomoc dolczonych rub. W przeciwnym razie wewntrzne elementy instrumentu mog ulec uszkodzeniu. Instrument moe si take przewróci.

Polczenia
· Przed podlczeniem instrumentu do innych komponentów elektronicznych naley odlczy je od zasilania. Przed wlczeniem lub wylczeniem zasilania wszystkich polczonych urzdze naley ustawi wszystkie poziomy glonoci na minimum.
· Naley ustawi glono wszystkich komponentów na poziom minimalny i dopiero w trakcie grania stopniowo j zwiksza do odpowiedniego poziomu.
Obchodzenie si z instrumentem
· Nie naley wklada palców ani rk w adne szczeliny w instrumencie.
· Nie wolno wklada przedmiotów papierowych, metalowych ani adnych innych w szczeliny obudowy instrumentu lub klawiatury. Moe to spowodowa obraenia uytkownika lub innych osób, a take przyczyni si do uszkodzenia instrumentu lub innego mienia.
· Nie naley opiera si o instrument ani ustawia na nim cikich przedmiotów. Przyciskami, przelcznikami i podlczonymi przewodami naley poslugiwa si z wyczuciem; nie stosowa nadmiernej sily.
· Korzystanie z instrumentu lub sluchawek przez dluszy czas, gdy jest ustawiony bardzo wysoki, dranicy poziom glonoci, moe doprowadzi do trwalego uszkodzenia sluchu. Jeli zauwaone zostanie oslabienie sluchu lub dzwonienie w uszach, naley skontaktowa si z lekarzem.

DMI-7 2/3

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 3

Firma Yamaha nie odpowiada za szkody spowodowane niewlaciwym uytkowaniem lub modyfikacjami instrumentu ani za utracone lub uszkodzone dane.

Naley zawsze wylcza zasilanie, gdy instrument nie jest uywany. Nawet jeli przelcznik [ ] (gotowo/wlczony) ustawiony jest w trybie gotowoci (wywietlacz jest wylczony), do produktu nadal doprowadzany jest prd o minimalnym nateniu. Jeli instrument nie bdzie uywany przez dlugi czas, naley wyj wtyczk przewodu zasilajcego z gniazdka. Zuyte baterie naley utylizowa zgodnie z obowizujcymi przepisami.
DMI-7 3/3

NOTYFIKACJA
Aby zapobiec nieprawidlowemu dzialaniu lub uszkodzeniu produktu, uszkodzeniu zapisanych danych lub innego mienia, naley zawsze postpowa zgodnie z przedstawionymi poniej notyfikacjami.
Obchodzenie si z instrumentem · Nie naley uywa instrumentu w pobliu odbiorników
telewizyjnych lub radiowych, sprztu stereo, telefonów komórkowych i innych urzdze elektrycznych. Mogloby to powodowa generowanie zaklóce przez instrument lub inne urzdzenia. W przypadku uytkowania instrumentu razem z aplikacj na urzdzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet, zaleca si wlczenie w tym urzdzeniu trybu samolotowego, aby zapobiec ewentualnym zaklóceniom zwizanym z komunikacj. · W zalenoci od stanu otaczajcych fal radiowych instrument moe dziala nieprawidlowo. · Nie naley uytkowa instrumentu w miejscach, w których bdzie naraony na dzialanie czynników takich jak: gsty pyl, wibracje, zbyt niskie lub wysokie temperatury (bezporednie naslonecznienie lub inne ródlo ciepla, take przy przewoeniu urzdzenia samochodem w cigu dnia). Pozwoli to zapobiec odksztalceniom obudowy i uszkodzeniom wewntrznych elementów. (Zalecana temperatura pracy 5° ­ 40°C) · Nie naley umieszcza na instrumencie przedmiotów wykonanych z winylu, plastiku ani gumy, poniewa moe to spowodowa przebarwienie obudowy lub klawiatury. · Nie naley naciska wywietlacza LCD palcem, poniewa jest to delikatna, wykonana z precyzj cz instrumentu. To moe spowodowa bldy wywietlania, takie jak paski na wywietlaczu LCD, które powinny jednak po chwili znikn.
Konserwacja · Do czyszczenia zaleca si uywanie suchej, mikkiej
ciereczki. Nie naley stosowa rozcieczalników do farb, rozpuszczalników, alkoholu, plynów czyszczcych ani chusteczek nasczanych rodkiem chemicznym.
Zapisywanie danych · Niektóre dane zapisane w instrumencie (str. 19) zostaj
zachowane nawet po wylczeniu zasilania. Mog one jednak ulec utracie w wyniku awarii, bldu w obsludze itp.

Informacje
Informacje o prawach autorskich · Kopiowanie danych muzycznych dostpnych na rynku,
w tym m.in. danych MIDI lub danych audio w innym celu ni na wlasny uytek jest surowo zabronione. · Yamaha jest wlacicielem praw autorskich lub ma licencj na korzystanie z innych praw autorskich dotyczcych materialów zastosowanych w niniejszym produkcie i do niego dolczonych. Ze wzgldu na prawa autorskie i inne zwizane z nimi przepisy uytkownik NIE moe rozpowszechnia noników, na których materialy te zostaly zapisane bd nagrane w niemal identycznej lub bardzo podobnej postaci do wystpujcej w niniejszym produkcie. * Wspomniane powyej materialy obejmuj program
komputerowy, dane stylu akompaniamentu, dane w formatach MIDI oraz WAVE, dane nagra brzmie, zapis nutowy, dane nutowe itp. * Mona natomiast rozpowszechnia noniki z wlasnymi wykonaniem lub produkcjami muzycznymi powstalymi z uyciem wspomnianych materialów. W takim przypadku nie jest potrzebne zezwolenie firmy Yamaha Corporation.
Informacje o funkcjach i danych zawartych w instrumencie
· Czas trwania i aranacja niektórych wstpnie zaprogramowanych utworów zostaly zmodyfikowane, dlatego utwory te nie odpowiadaj dokladnie oryginalom.
Informacje o podrczniku · Ilustracje i zrzuty ekranu zamieszczone w tym
podrczniku slu jedynie do celów instruktaowych i mog si nieco róni od tego, co wida na instrumencie. · Nazwy firm i produktów wymienione w tej instrukcji s znakami towarowymi lub zastrzeonymi znakami towarowymi odpowiednich firm.

Numer modelu, numer seryjny, wymagania dotyczce zasilania itp. mona znale na tabliczce znamionowej lub obok niej, na spodzie instrumentu. Zapisz ten numer w miejscu poniej i zachowaj ten podrcznik jako dowód zakupu, aby ulatwi identyfikacj instrumentu w przypadku jego ewentualnej kradziey.

Nr modelu Nr seryjny

4 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

(bottom_pl_01)

Dzikujemy za zakup Yamaha Digital Keyboard! Ten instrument ma wgrane róne dwiki oraz zaprogramowane utwory i oferuje wiele wygodnych funkcji, które sprawiaj, e nawet pocztkujcy muzyk moe od razu cieszy si gr. Zachcamy do dokladnego zapoznania si z niniejszym podrcznikiem, aby móc w pelni korzysta z zaawansowanych i wygodnych funkcji instrumentu. Zalecamy równie przechowywanie tego podrcznika w bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby byl zawsze w zasigu.

Informacje o podrcznikach
Dolczona dokumentacja
Podrcznik uytkownika (niniejsza ksika)

Materialy online (do pobrania z Internetu)

Lista zestawów perkusyjnych
Zawiera szczególowe informacje na temat brzmie zestawów perkusyjnych (brzmienie 117-124, 378-386; str. 22­24). Wybranie tych brzmie powoduje przypisanie dwików rónych instrumentów perkusyjnych i efektów dwikowych do poszczególnych klawiszy.

Zeszyt SONG BOOK Zawiera zapisy nutowe wstpnie zaprogramowanych utworów (wylczajc utwory demonstracyjne) do tego instrumentu.
Aby uzyska ksik SONG BOOK, naley pobra j ze strony produktu w witrynie internetowej Yamaha.

Aby uzyska te podrczniki, naley odwiedzi witryn
Yamaha Downloads i wpisa nazw modelu w celu wyszukania odpowiednich plików.

Yamaha Global Site: https://www.yamaha.com

Yamaha Downloads: https://download.yamaha.com
Podrcznik wideo
Dostpne s specjalne podrczniki wideo, które pokazuj w jaki sposób uywa instrumentu. Mona zobaczy i uslysze jak w pelni wykorzysta moliwoci funkcji ,,Styl”, itp.

Zeskanuj kod po lewej stronie lub odwied podan poniej witryn internetow.
https://www.yamaha.com/2/portable_keyboards/

*Jeli napisy w Twoim jzyku nie s wywietlane, naley je ustawi za pomoc przycisków ,,Napisy (c)” i ,,Ustawienia”, znajdujcych si w prawym dolnym rogu ekranu YouTube.

Przycisk ,,Ustawienia” (umoliwia wybranie jzyka, w którym wywietlane s napisy itp.) Przycisk ,,Napisy (c)” (umoliwia wlczenie/wylczenie wywietlanie napisów).

Dolczone akcesoria
· Podrcznik uytkownika (niniejsza ksika) · Pulpit nutowy · Online Member Product Registration
(Formularz rejestracyjny online uytkownika produktu firmy Yamaha)

· Zasilacz sieciowy
* Moe nie by dolczony (zalenie od kraju). Mona to sprawdzi u miejscowego przedstawiciela handlowego firmy Yamaha.
PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 5

Przygotowanie

Przygotowanie
Wymagania dotyczce zasilania
Chocia instrument moe by zasilany zarówno przez zasilacz sieciowy, jak i baterie, firma Yamaha zaleca stosowanie zasilacza, jeli jest to moliwe. Zasilacz sieciowy jest bardziej przyjazny dla rodowiska naturalnego ni baterie i nie wyczerpuje zasobów naturalnych.
Korzystanie z zasilacza sieciowego
Podlcz zasilacz sieciowy w kolejnoci pokazanej na ilustracji.
Gniazdo DC IN (str. 9)
1

Korzystanie z baterii
Instrument wymaga szeciu baterii alkalicznych (LR6) lub manganowych (R6) bd akumulatorów niklowo-wodorkowych (akumulatorów Ni-MH) o rozmiarze ,,AA”. Zalecane s baterie alkaliczne bd akumulatory Ni-MH, poniewa wydajno innych typów baterii moe by mniejsza.
OSTRZEENIE
· Jeeli baterie si wyczerpi lub instrument nie bdzie uywany przez dlugi czas, naley wyj z niego baterie.
1 Naley upewni si, e przelcznik zasilania instrumentu jest ustawiony w pozycji wylczonej.
2 Otworzy pokryw schowka na baterie, który znajduje si na spodniej plycie instrumentu.

Zasilacz sieciowy

2
Gniazdko elektryczne

OSTRZEENIE
· Naley uywa tylko wskazanego zasilacza sieciowego (str. 20). Uycie nieprawidlowego zasilacza sieciowego moe spowodowa uszkodzenie lub przegrzanie instrumentu.
OSTRZEENIE
· Jeli uywasz zasilacza z wymiennymi wtyczkami, upewnij si, czy wtyczka jest na stale podlczona do zasilacza sieciowego. Uycie samej wtyczki moe spowodowa poraenie prdem lub poar.
· Po przypadkowym odlczeniu wtyczki od zasilacza wsu j z powrotem na wlaciwe miejsce, a si zatrzanie, nie dotykajc metalowych czci. Aby unikn poraenia prdem, zwarcia lub uszkodzenia instrumentu, naley si upewni, e styki zasilacza sieciowego i wtyczki nie s pokryte kurzem.

Wtyczka

3 Wloy sze nowych baterii w taki sposób, aby ich bieguny byly skierowane zgodnie z oznaczeniami wewntrz schowka.

Wsu wtyczk w sposób pokazany na ilustracji.
Ksztalt wtyczki moe by róny w zalenoci od kraju.
PRZESTROGA · Ustawiajc instrument, naley si upewni, e gniazdko
elektryczne, z którego chce si korzysta, jest latwo dostpne. W przypadku nieprawidlowego dzialania instrumentu lub innych problemów naley natychmiast wylczy produkt i wyj wtyczk z gniazdka.
UWAGA
· Przy odlczaniu zasilacza sieciowego naley wykona powysz procedur w odwrotnej kolejnoci.

4 Zaloy pokryw schowka w taki sposób, aby byla szczelnie zamknita.
Upewni si, e rodzaj baterii zostal poprawnie wybrany (str. 7).
NOTYFIKACJA
· Podlczanie lub odlczanie zasilacza sieciowego przy wloonych bateriach moe spowodowa wylczenie zasilania, skutkujce utrat aktualnie zapisywanych danych.
· Jeli poziom energii baterii bdzie zbyt niski, aby instrument mógl dziala prawidlowo, moe doj do obnienia glonoci, znieksztalcenia dwiku, mog wystpi te inne problemy. W takiej sytuacji naley wymieni wszystkie baterie na nowe lub odpowiednio naladowane.

6 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

Przygotowanie

UWAGA · Instrument nie laduje baterii. Do ladowania naley uywa wylcznie odpowiedniego urzdzenia. · Gdy w instrumencie znajduj si baterie, a zasilacz jest podlczony, prd bdzie automatycznie pobierany z zasilacza.
Wybór rodzaju baterii
W zalenoci od rodzaju zastosowanej baterii konieczna moe by w instrumencie zmiana ustawienia typu baterii. Domylnie wybrane s baterie alkaliczne (i manganowe). Po wloeniu baterii i wlczeniu zasilania naley ustawi odpowiedni rodzaj baterii (okrelajc, czy maj moliwo ladowania). Sluy do tego funkcja nr 027 (str. 19).
NOTYFIKACJA
· Wybranie niewlaciwego rodzaju baterii moe skróci ich ywotno. Naley si upewni, e wybrano prawidlowy rodzaj baterii.

Funkcja automatycznego wylczania
Aby zapobiec niepotrzebnemu zuyciu energii, instrument jest wyposaony w funkcj automatycznego wylczania zasilania, która automatycznie wylcza zasilanie, jeli urzdzenie nie jest uywane przez mniej wicej 30 minut. Mona zmieni to ustawienie (funkcja numer 026; str. 19).
Aby wylczy funkcj automatycznego wylczania:
Wlcz zasilanie, przytrzymujc pierwszy klawisz z lewej strony klawiatury. Na krótko wywietli si komunikat ,,oFF AutoOff”, a nastpnie instrument rozpocznie prac z wylczon funkcj automatycznego wylczania.

Wlczanie zasilania
1 Ustaw pokrtlo [MASTER VOLUME] (Glówne ustawienie glonoci) w pozycji ,,MIN”.

Korzystanie z pulpitu nutowego

2 Aby wlczy zasilanie, nacinij przycisk [ ] (Standby/On) (Gotowo/Wlczony). Na wywietlaczu pojawi si nazwa brzmienia. Zagraj kilka dwików i ustaw odpowiedni glono.
3 Nacinij i przytrzymaj przelcznik [ ] (Standby/ On) (Gotowo/Wlczony) przez mniej wicej sekund, aby przelczy instrument w tryb gotowoci.
PRZESTROGA
· Jeli przelcznik [ ] (Standby/On) (Gotowo/ Wlczony) ustawiony jest w trybie gotowoci, do produktu nadal doprowadzany jest prd o minimalnym nateniu. Naley wyciga wtyczk z gniazdka elektrycznego, jeli instrument nie jest uywany przez dluszy czas oraz podczas burzy.
NOTYFIKACJA
· Podczas wlczania zasilania naciskaj tylko przycisk [ ] (Standby/On) (Gotowo/Wlczony). Inne czynnoci, takie jak naciskanie pedalu, s niedozwolone. Moe to spowodowa nieprawidlowe dzialanie instrumentu.

Wló pulpit nutowy w szczeliny zgodnie
z rysunkiem.

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 7

Elementy sterujce na panelu i zlcza

Panel przedni
q wu
o !0

Symbol ,,Press and hold” Przyciski z tym oznaczeniem mog by uywane do przywolywania drugiej funkcji, gdy jest nacinity i przytrzymany odpowiedni przycisk. Nacinij i przytrzymaj ten przycisk, dopóki funkcja nie zostanie wywolana.
r ty e
i

Wywietlacz str. 10

q Przelcznik [ ] (Standby/On)…………..str. 7
Wlcza i wylcza instrument.
w Pokrtlo [MASTER VOLUME] ……………..str. 7
Reguluje ogólny poziom glonoci.
e Przycisk [DEMO] ……………………………..str. 19
Wlcza/wylcza Utwory DEMO.
BGM ………………………….str. 19 Okrela grup odtwarzania wielokrotnego (Demo Group) (numer funkcji 024; str. 19).
r Przycisk [METRONOME]
Wlcza/wylcza metronom.
TIME SIG. (METRUM) …str. 18 Okrela metrum metronomu (Numer funkcji 019; str. 18).
t Przycisk [TEMPO/TAP]
Okrela tempo SONG/STYLE/metronomu. Nacinicie tego przycisku umoliwia uywanie przycisków kategorii VOICE/SONG/STYLE !2 jako przycisków numerycznych. Na wywietlaczu pojawi si ,,Tempo”. Uyj przycisków numerycznych !2 lub przycisków [+]/[-] !3, aby dostosowa warto tempa. Nacinij równoczenie przyciski [+] i [-], aby przywróci domyln warto tempa biecego utworu lub stylu.
Tap Start, start po wystukaniu Moesz rozpocz odtwarzanie utworu lub stylu, stukajc ten przycisk w wymaganym tempie: cztery razy w przypadku metrum czterodzielnego i trzy razy w przypadku metrum trójdzielnego.

y Przycisk [PHRASE REC]………………….. str. 15
Nagrywa wykonanie.
u Przyciski lekcji ……………………………….. str. 12
Przyciski te rozpoczynaj/zatrzymuj odtwarzanie wybranej lekcji utworu.
CHORD DICT. …………… str. 14 Pozwala uzyska informacje o tym, jak zagra dany akord, jeli znasz jego nazw.
i Przyciski PART [L]/[R] …………………….. str. 12
Slu do wyboru midzy parti lekcji albo parti wyciszon biecego utworu.
o Przyciski sterowania utworami ……….. str. 12
Slu do sterowania odtwarzaniem utworów.
!0 Przyciski sterowania stylami …………… str. 13
Slu do sterowania odtwarzaniem stylów.
!1 Przyciski wyboru trybu ……………………. str. 10
Do wchodzenia do trybów brzmienia utworów lub stylów oraz wywolywania okna wyboru danego trybu.
OTS (Ustawianie jednym przyciskiem) Automatycznie dobiera najodpowiedniejsze brzmienie (brzmienie nr 000), gdy wybierany jest styl lub utwór (oprócz utworu wprowadzanego za porednictwem gniazda !9 [AUX IN]).

8 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

!1

!2

Elementy sterujce na panelu i zlcza

!3

!4 !5 !6 !7

!8

!2 Przyciski kategorii VOICE/SONG/STYLE,
przyciski numeryczne [0]­[9]…………….str. 10 Do wyboru danego brzmienia/utworu/stylu lub bezporedniego wprowadzania wartoci ustawie itp.

!3 Przyciski [+]/[-]
Do wybierania elementów lub ustawiania wartoci. Nacinij i przytrzymaj jeden z tych przycisków, aby w sposób cigly zwiksza lub zmniejsza warto w odpowiednim kierunku. Nacinij oba przyciski naraz, aby przywróci ustawienie domylne danej wartoci.

!4 Przycisk [FUNCTION]……………………….str. 17
Wywoluje okno ustawie funkcji.

NUM LOCK ………………..str. 10

Wywoluje

ikon na wywietlaczu

i umoliwia korzystanie z przycisków !2 jako

przycisków numerycznych.

!5 Przycisk [QUIZ]………………………………..str. 15
Uruchamia/zatrzymuje quiz.

LEVEL Okrela poziom quizu (str. 15).

!6 Przycisk [SFX KIT]………………………str. 11, 25
Pozwala na wydobycie za porednictwem klawiatury rónych efektów dwikowych.

!7 Przycisk [PORTABLE GRAND] ………….str. 11
Automatycznie wybiera numer brzmienia 001 ,,Grand Piano”.

!8 Ilustracje zestawu SFX …………………….str. 25
Wskazuje efekty dwikowe przypisane do kadego klawisza po naciniciu przycisku !6 [SFX KIT].

Panel tylny
!9 Gniazdo [AUX IN] ……………………………. str. 16
Sluy do podlczania zewntrznego urzdzenia audio, np. smartfonu.
@0 Gniazdo [PHONES/OUTPUT] …………… str. 16
Do podlczenia sluchawek i zewntrznych gloników.
@1 Gniazdo [SUSTAIN]…………………………. str. 16
Sluy podlczeniu przelcznika nonego.
@2 Gniazdo DC IN………………………………….. str. 6
Do podlczenia zasilacza sieciowego.

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 9

Elementy sterujce na panelu i zlcza

Elementy wywietlacza
Ikona pojawia si na wywietlaczu, gdy dana funkcja jest wlczona.

Informuje, e wybrano brzmienie dodatkowe (nr 387­401)
Ultra-Wide stereo (numer funkcji 017; str. 18)
Tryb Duo (numer funkcji 022; str. 19)

Gdy ta ikona pojawia si na wywietlaczu, przyciski kategorii VOICE/SONG/ STYLE mog by uywane jako przyciski numeryczne.

….Tryb wyboru brzmienia ….Tryb Song ….Tryb Style

* Znak obok nazwy trybu wskazuje aktywny tryb, którego zawarto mona wybra za pomoc przycisków kategorii lub przycisków [+]/[-].

*

zawsze pojawia si na wywietlaczu.

001 GrandPno
003

Przedstawia informacje o quizie (str. 15).
Partia (str. 12) Powtarzanie A­B (str. 12) Styl (str. 13)

Wskazuje nazw akordu granego w zakresie akompaniamentu automatycznego (str. 13) instrumentu lub okrelonego przez odtwarzanie utworu.

Przedstawia numer biecego taktu odtwarzanego stylu/utworu lub numer funkcji (str. 17).

Przedstawia nuty grane w danym momencie. Przedstawia poprawne nuty podczas korzystania z funkcji Quiz, nuty melodii utworu podczas korzystania z funkcji lekcji utworu lub nuty akordu dla akompaniamentu automatycznego itp.

Sposób wyboru brzmienia/utworu/stylu
1

Kategoria brzmienia Kategoria utworu Kategoria stylu
2 z
c

2 x
1 Nacinij jeden z przycisków [VOICE], [SONG] lub [STYLE].
2 Wybierz odpowiednie brzmienie/utwór/ styl za pomoc jednej z nastpujcych metod z­c.
z Wybierz za pomoc przycisków kategorii (!2;
str. 9). Nazwy kategorii brzmienia s wywietlane w górnym wierszu panelu, nazwy kategorii utworów znajduj si w rodkowym wierszu, a nazwy kategorii stylów znajduj si w dolnym wierszu. W kadej kategorii mona wybra brzmienie/utwór/ styl. Po kadym naciniciu przycisków nastpuje sekwencyjne przelczenie brzmienia/utworu/stylu.
10 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

2 c
x Wybierz za pomoc przycisków [+]/[-] (!3; str. 9).
Nacinij przycisk [+], aby wybra nastpne brzmienie/ utwór/styl, a przycisk [-], aby wybra poprzednie.
c Wybierz za pomoc przycisków numerycznych (!;2 str. 9) (NUM LOCK).
Nacinicie przycisku [FUNCTION] przez dluej ni sekund umoliwia korzystanie z przycisków kategorii jak z przycisków numerycznych. Nacinij odpowiedni numer brzmienia/utworu/stylu, odnoszc si do list brzmie/utworów/stylów (str. 22­28). Aby wyj z trybu wprowadzania numerycznego, ponownie nacinij przycisk [FUNCTION] przez dluej ni sekund.

Gra na klawiaturze

Operacje zaawansowane
Granie z wykorzystaniem brzmie rónych instrumentów
Wybierz i odtwórz brzmienie rónych instrumentów (str. 10).
Numer brzmienia (str. 22)
001 GrandPno
Nazwa brzmienia (str. 22) Widoczne w tym miejscu brzmienie staje si brzmieniem instrumentu.
Aby odtworzy ,,Fun Sounds” (Efekty dwikowe):
Nacinicie przycisku [SFX KIT] umoliwia odtwarzanie rónych efektów dwikowych z klawiatury; szczekania, krzyczenia i wielu innych. Wypróbuj kady z klawiszy i baw si dwikami. Nie zapomnij o czarnych klawiszach! Szczególowe informacje na temat efektów dwikowych przypisanych do poszczególnych klawiszy mona znale na ilustracji na panelu przednim (str. 8) lub na ,,Lista zestawów efektów specjalnych” na str. 25.
Aby po prostu odtworzy dwik fortepianu:
Nacinij przycisk [PORTABLE GRAND]. Róne ustawienia zostan przywrócone do domylnych, a jako brzmienie zostanie automatycznie wybrane brzmienie numer 001 ,,Grand Piano”.
Aby zastosowa efekty lub gra z ulepszonym, bardziej przestronnym dwikiem: Spróbuj uy efektów lub funkcji, aby poprawi dwik. (Skorzystaj z listy brzmie na str. 17). · Reverb (Poglos) · Efekt Chorus · Funkcja Ultra-Wide Stereo

Gra na klawiaturze w dwie osoby (tryb Duo)
Po wlczeniu trybu Duo na instrumencie mog gra dwie osoby naraz z uyciem tego samego brzmienia i zakresu oktaw: jedna po lewej stronie klawiatury, a druga — po prawej.
UWAGA
· Nie mona wybra rónych brzmie dla lewej i prawej sekcji w trybie Duo.

1 Nacinij kilkakrotnie przycisk [FUNCTION], aby wywola ekran ,,DuoMode” (funkcja numer 022; str. 19).

2 Nacinij przycisk [+], aby ustawi tryb Duo na ,,on”. Klawiatura zostanie podzielona na dwie sekcje: lew i praw przy klawiszu F#3.

Odpowiednik C3

066: F#3 Odpowiednik C3

Lewa strona

Prawa strona

3 Jedna osoba powinna gra w strefie lewego brzmienia, a druga — w strefie prawego brzmienia.
4 Aby opuci tryb Duo, wywolaj ekran ,,DuoMode” (patrz krok 1 powyej) i nacinij przycisk [-], aby ustawi tryb na ,,oFF”.

Sterowanie odtwarzaniem dwików w trybie Duo
Ten sposób odtwarzania mona zmieni za pomoc opcji ,,DuoType” (funkcja 023; str. 19).

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 11

Granie i wiczenie utworów

Moesz po prostu cieszy si sluchaniem calych utworów lub uywa ich na wiele rónych sposobów, np. wykorzystujc jako lekcje do nauki gry.

Odtwarzanie utworów 1 Wybierz dany utwór do odtwarzania
(str. 10).
2 Nacinij przycisk [START/STOP], aby rozpocz odtwarzanie. Aby zatrzyma odtwarzanie, ponownie nacinij przycisk [START/STOP].
Powtarzanie A­B

Korzystanie z funkcji Lekcja utworu
1 Wybierz utwór wiczenia, którego ma dotyczy lekcja (str. 10).
2 Nacinij jeden lub oba przyciski [R] i [L], aby wybra parti, któr chcesz wiczy. Na wywietlaczu pojawi si napis ,,Left” lub ,,Right” lub ,,BothHand”.

wiczenie lewej rki
Left

wiczenie prawej rki
Right

wiczenie obu rk
BothHand

Podczas odtwarzania utworu nacinij przycisk [A-B REPEAT] w punkcie, który chcesz okreli jako punkt pocztkowy (A). Nacinij ponownie przycisk w punkcie, który chcesz okreli jako punkt kocowy (B). Aby anulowa wielokrotne odtwarzanie, ponownie nacinij przycisk.
Zmiana tempa utworu:
Patrz przycisk t [TEMPO/TAP] na str. 8.
Aby poslucha tylko jednej partii utworu:
Podczas odtwarzania utworu nacinij przycisk [R] lub [L], aby wyciszy t parti, której nie chcesz slucha. Na przyklad nacinicie przycisku [L] w celu wyciszenia lewej partii umoliwia sluchanie i wiczenie tylko prawej partii.

Widoczny: Partia zostanie odtworzona.

(Patrz str. 8). Niewidoczny: Partia jest wyciszona.

Aby wyregulowa glono utworu:
Dostosuj glono utworu za pomoc ustawienia ,,SongVol” (funkcja numer 010; str. 17).

12 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

UWAGA
· Na tym etapie moe pojawi si komunikat ,,No LPart”, który wskazuje, e utwór nie zawiera partii lewej rki.
3 Wybierz i nacinij jeden z przycisków odpowiadajcych danej lekcji (z trzech poniej) i rozpocznij lekcj.
Lekcja 1 — Listen & Learn Wybrana partia zostanie odtworzona jako przyklad. Wysluchaj jej uwanie i dobrze zapamitaj.
Lekcja 2 — Timing Naucz si gra nuty we wlaciwym rytmie. Nawet w przypadku zagrania nieodpowiednich nut zabrzmi wlaciwe nuty pokazane na wywietlaczu.
Lekcja 3 — Waiting Naucz si gra odpowiednie nuty pokazane na wywietlaczu. Utwór zostanie zatrzymany do momentu, a zagrasz wlaciw nut.
UWAGA
· Po rozpoczciu odtwarzania lekcji utworu brzmienie zmienia si na ,,000″ (OTS; str. 8).
4 Kiedy odtwarzanie lekcji dojdzie do koca, moesz zobaczy swoj ocen (Excellent!, Very Good!, Good, lub OK) na wywietlaczu. (Tylko dla lekcji 2 i 3)
5 Nacinij przycisk [START/STOP], aby zatrzyma tryb lekcji.
Chord Study Moesz poslucha brzmienia akordów stosowanych w typowych wykonaniach i opanowa je, odtwarzajc utwory 101­112 (z kategorii ,,Chord Study”). Szczególowe informacje zamieszczono na ,,Licie utworów” (str. 28).

Granie rytmu i akompaniamentu (styl)

Ten instrument oferuje funkcj Akompaniament automatyczny, która automatycznie odtwarza odpowiednie ,,style” (rytm + bas + akompaniament akordowy) i jest sterowana przez granie akordów lew rk. Moesz wybra jeden z dwóch sposobów grania akordów: ,,Smart Chord”, który umoliwia granie akordów tylko jednym palcem, oraz ,,Multi Finger”, który pozwala na granie akordów w zwykly sposób, z wszystkimi kolejnymi nutami. Niniejsze wyjanienie stosuje si podczas gry z uyciem stylów z funkcj ,,Smart Chord”. Aby samodzielnie odtworzy wszystkie nuty akordu, naley ustawi typ palcowania na ,,Multi Finger”.

4 7, 10 6

5

11

1

1 Nacinij przycisk [STYLE]. 2 Wybierz dany styl (str. 10). 3 Ustaw funkcj ,,Smart Chord Key”
(numer funkcji 009; str. 17), aby dopasowa tonacj do klucza muzycznego. Szczególowe informacje na temat funkcji ,,Smart Chord Key” mona znale na str. 14.
4 Nacinij przycisk [ACMP ON/OFF], aby wlczy akompaniament automatyczny.. Dziki tej czynnoci cz klawiatury na lewo od punktu podzialu (054: F#2) staje si ,,zakresem wyzwalania akompaniamentu automatycznego” i sluy do wybierania akordów.
Punkt podzialu — ustawienie domylne: 054 (F#2)

036

048

(C1)

(C2)

060 (C3)

Zakres akompaniamentu automatycznego

072

084 096

(C4)

(C5) (C6)

Punkt podzialu mona zmieni w oknie ustawienia funkcji, przytrzymujc wcinity przycisk [ACMP ON/OFF] przez dluej ni sekund.

Odtwarzanie tylko partii rytmicznej Po naciniciu przycisku [START/STOP] bez naciskania przycisku [ACMP ON/OFF] w tym kroku mona odtworzy sam cz rytmiczn.

5 Nacinij przycisk [SYNC START], aby wlczy funkcj startu Synchro Start.
Synchro Start: Ta funkcja umoliwia uruchomienie odtwarzania stylu natychmiast po rozpoczciu grania na klawiaturze w zakresie automatycznego akompaniamentu.
6 Nacinij przycisk [MAIN/AUTO FILL], aby wybra opcj Main A albo Main B.
MAIN: Jest to wzorzec akompaniamentu dla glównej czci utworu. Istniej dwie odmiany (A i B).
7 Nacinij przycisk [INTRO/ENDING/rit.], aby doda cz wstpu przed rozpoczciem odtwarzania stylu.
8 Nacinij klawisz lew rk w zakresie akompaniamentu automatycznego, aby rozpocz odtwarzanie wstpu. Lew rk graj tylko prym akordu, a melodie praw rk.
Gdy jest taka potrzeba, nacinij przycisk [MAIN/ AUTO FILL], aby przelcza midzy opcjami Main A i B. Fraza przejciowa jest dodawana midzy nimi.
FILL-IN(AUTO FILL): Krótka fraza dodawana automatycznie przed zmian opcji na Main A lub B.
9 Nacinij przycisk [INTRO/ENDING/rit.],
aby doda cz zakoczenia przed zatrzymaniem odtwarzania stylu. Powtórne nacinicie przycisku [INTRO/ ENDING/rit.] podczas odtwarzania zakoczenia spowoduje stopniowe spowalnianie zakoczenia (efekt ritardando).
Styl mona równie zatrzyma, naciskajc przycisk [START/STOP].

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 13

Granie rytmu i akompaniamentu (styl)

Regulacja glonoci stylu:
Dostosuj glono stylu za pomoc ustawienia ,,StyleVol” (funkcja numer 007; str. 17).
Zmiana tempa utworu:
Patrz przycisk t [TEMPO/TAP] na str. 8.
Jak gra akordy podczas gry w stylu (typ palcowania)
Sposób grania akordów podczas odtwarzania stylu róni si w zalenoci od typu palcowania. Ustaw dany typ palcowania za pomoc funkcji numer 008 (str. 17) i ciesz si gr na klawiaturze z wybranym Stylem.
Smart Chord (ustawienie domylne)
Mona odtwarza styl, grajc tylko prym akordu.
Ustawienie funkcji Smart Chord Key Odtwarzajc styl grany z wykorzystaniem funkcji Smart Chord, naley z wyprzedzeniem ustawi ,,tonacj” utworu. Ustaw liczb krzyyków (#) lub bemoli (b) w zapisie nutowym poprzez ustawienie funkcji ,,Smart Chord Key” (numer funkcji 009; str. 17). Na przyklad, aby zagra poniszy zapis nutowy, naley ustawi warto ,,FL2″ dla Smart Chord Key (2 bemole).
Tablica inteligentnych akordów Podczas ustawiania typu palcowania Smart Chord odpowiedni akord jest grany wedlug prymy akordu. Jednak melodia niektórych utworów moe nie by odpowiednia dla akordu. Aby uzyska szczególowe informacje na temat akordów, które mona gra, patrz ,,Tablica inteligentnych akordów” na str. 29.
UWAGA · Podczas odtwarzania utworu, który moduluje (zmienia klucz) w rodku, zalecana jest funkcja ,,Multi Finger”.

Multi Finger
Podczas korzystania z tego typu palcowania mona uy nastpujcych dwóch metod do odtwarzania stylu. Tryb Fingered: Pozwala odtwarza nuty akordu w normalny sposób. Tryb Single Finger: Pozwala latwo gra akordy, uywajc tylko jednego, dwóch lub trzech palców w oparciu o prost regul (patrz zeszyt ,,SONG BOOK” na str. 5). (Tylko akord durowy, mollowy, septymowy i mollowy z septym).
Aby uzyska szczególowe informacje na temat sposobu gry akordów ,,Multi Finger”, skorzystaj z zeszytu ,,SONG BOOK”.

Wyszukiwanie akordów za pomoc
slownika akordów
Ta funkcja slownika jest przydatna, gdy znasz nazw danego akordu, ale nie znasz nut skladowych, aby go zagra. Nacinij i przytrzymaj przycisk [3 WAITING] (str. 8) przez co najmniej sekund, aby wywola funkcj ,,Dict.”. Spowoduje to podzial klawiatury na trzy zakresy, podzielone przy klawiszu C3 i C5, jak przedstawiono poniej.

Zakres grania klawiatury

Zakres rodzajów akordów

Zakres prymy

Prawy skraj klawiatury
1 Nacinij prym akordu w zakresie prymy. 2 Okrel rodzaj akordu w zakresie rodzajów akordów,
odnoszc si do powyszej ilustracji zakresów klawiatury. Na wywietlaczu pojawi si nuty, które naley zagra. 3 Zagraj odpowiednie nuty w zakresie klawiatury. Gdy wlaciwie zagrasz akord, zabrzmi dzwonek oznajmiajcy powodzenie. 4 Aby wyj z trybu slownika akordów, nacinij jeden z przycisków [SONG], [VOICE] lub [STYLE].
Poniewa informacje o akordach i niektóre nuty dostpne w zeszycie ,,SONG BOOK” (str. 5) daj wskazówki do gry ze stylami, odnie si zarówno do tego zeszytu, jak i do tej instrukcji.

14 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

Spróbuj rozwiza quiz — i odgadnij dwik!

Za pomoc tego instrumentu moesz rozwija wraliwo swojego sluchu na wysoko dwików dziki funkcji Quiz, a take bawi si gr na klawiaturze.

1 Wybierz z wyprzedzeniem odpowiednie brzmienie, które chcesz odgadn (str. 10). Nacinicie przycisku [SFX KIT] pozwala spróbowa odgadywa niektóre zabawne dwiki.
2 Aby rozpocz Quiz, nacinij przycisk [QUIZ].
3 Wybierz t sam nut, która jest odtwarzana na
instrumencie, i zagraj
odpowiednim klawiszem. Jeli w kroku 1 naciniesz przycisk [SFX KIT], wybierz ilustracj nad klawiatur, która pasuje do dwiku z instrumentu, i zagraj odpowiednim klawiszem. · Quiz zawiera w sumie 10 pyta. · Czas na odpowied na pytanie wynosi okolo
10 sekund. · Moesz spróbowa odpowiedzie na to samo
pytanie quizu trzy razy. Liczb prób odpowiedzi sprawdzisz na wywietlaczu. · Po zakoczeniu quizu po 10 pytaniu moesz sprawdzi na wywietlaczu swoj ocen (Excellent!, Very Good! lub Good).

Aby zmieni poziom quizu (trudno):
Nacinij przycisk [QUIZ] przez dluej ni sekund, aby zmieni poziom quizu. Trudno zaley od poziomu. Wybierz odpowiedni poziom i baw si quizem! Szczególowe informacje na temat poziomu mona znale w czci ,,Poziom quizu” (numer funkcji 018; str. 18).
Wywietla elementy quizu

q

e

w

q Liczba poprawnych odpowiedzi oznacza liczb poprawnych odpowiedzi, a
oznacza liczb nieprawidlowych odpowiedzi.
UWAGA
· Po wywietleniu dziesitego pytania quizu i znikaj, a pojawia si tylko liczba poprawnych odpowiedzi.
w Liczba prób podania odpowiedzi Moesz sprawdzi, ile razy odpowiadano na to samo pytanie.

Aby zakoczy quiz przed 10 pytaniem, ponownie nacinij przycisk [QUIZ].

e Poziom quizu (trudno) Moesz sprawdzi biecy poziom quizu.

Nagrywanie wlasnego wykonania (nagrywanie fraz)

Wlasne wykonanie moesz zapisa jako utwór uytkownika (User Song, utwór nr 113), aby póniej odtwarza je za pomoc instrumentu.

1 Wybierz brzmienie, którego chcesz uy do gry (str. 10).
2 Aby wlczy tryb nagrywania, nacinij przycisk [PHRASE REC]. Aby wylczy tryb nagrywania, nacinij ponownie przycisk [PHRASE REC].
NOTYFIKACJA
· Nagranie utworu uytkownika spowoduje nadpisanie wczeniejszych danych utworu uytkownika.
3 Nacinij klawiatur lub przycisk [START/ STOP], aby rozpocz nagrywanie.

NOTYFIKACJA · Nigdy nie naley wylcza zasilania ani podlcza lub odlcza zasilacza sieciowego. Mogloby to spowodowa utrat danych.
4 Aby zatrzyma nagrywanie, nacinij przycisk [START/STOP].
5 Aby odtworzy nagrany utwór, nacinij przycisk [START/STOP].
UWAGA · Aby usun utwór uytkownika, nacinij ponownie przycisk [START/STOP] po naciniciu przycisku [START/ STOP] w kroku 3, bez koniecznoci naciskania klawiszy.
PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 15

Podlczanie instrumentu do innych urzdze

Naglonienie sygnalu z urzdze zewntrznych za pomoc wbudowanych gloników 1 Wylcz zasilanie urzdzenia audio
i instrumentu.
2 Podlcz urzdzenie audio do gniazda [AUX IN] instrumentu. Zastosuj przewód audio o zerowym oporze wyposaony w stereofoniczn wtyczk mini do podlczenia do instrumentu po jednej stronie oraz wtyczk pasujc do gniazda wyjciowego urzdzenia audio po drugiej stronie.
Wtyczka mini stereo
Urzdzenie audio (smartfon itp.)
3 Najpierw wlcz zasilanie urzdzenia audio, a nastpnie instrumentu.
4 Uruchom odtwarzanie w podlczonym urzdzeniu audio. Dwik z urzdzenia audio jest emitowany przez gloniki instrumentu.
5 Wyreguluj balans glonoci midzy urzdzeniem audio a instrumentem. W miar moliwoci dopasuj najpierw poziom odtwarzania zewntrznego urzdzenia audio, aby uzyska optymaln równowag.
6 Zatrzymaj odtwarzanie w podlczonym urzdzeniu audio. PRZESTROGA · Przed podlczeniem wylcz zasilanie zewntrznego urzdzenia audio i instrumentu. Pamitaj równie o ustawieniu minimalnego poziomu glonoci (0) wszystkich urzdze przed ich wlczeniem lub wylczeniem. Niezastosowanie si do tych zalece grozi uszkodzeniem urzdze, poraeniem prdem lub trwal utrat sluchu. NOTYFIKACJA · Aby unikn ewentualnego uszkodzenia zewntrznego urzdzenia audio i tego instrumentu, najpierw wlcz zasilanie zewntrznego urzdzenia audio, a nastpnie tego urzdzenia. Wylczanie zasilania powinno odbywa si w odwrotnej kolejnoci.
16 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

Podlczanie sluchawek lubgloników zewntrznych
Standardowa stereofoniczna wtyczka sluchawek
Podlcz sluchawki do gniazda [PHONES/OUTPUT]. To gniazdo dziala równie jako zewntrzne wyjcie sygnalu. Podlczajc instrument do komputera, wzmacniacza, rejestratora dwiku lub innego urzdzenia audio, mona skierowa do niego sygnal z instrumentu. Po wloeniu wtyczki do tego gniazda gloniki instrumentu wylczaj si automatycznie.
PRZESTROGA · Korzystanie z instrumentu lub sluchawek przez dluszy
czas, gdy jest ustawiony bardzo wysoki, dranicy poziom glonoci, moe doprowadzi do trwalego uszkodzenia sluchu. · Przed podlczeniem instrumentu do innych urzdze elektronicznych trzeba wylczy zasilanie instrumentu i pozostalych urzdze. Naley równie pamita o ustawieniu minimalnego poziomu glonoci wszystkich urzdze przed ich wlczeniem lub wylczeniem. Niezastosowanie si do tych zalece grozi uszkodzeniem urzdze lub poraeniem prdem. NOTYFIKACJA · Aby unikn ewentualnego uszkodzenia urzdzenia zewntrznego, naley najpierw wlczy zasilanie instrumentu, a dopiero potem urzdzenia zewntrznego. Wylczanie zasilania powinno odbywa si w odwrotnej kolejnoci.
Uywanie pedalu (przedluanie dwików)
Podczas gry mona naturalnie przedlua dwiki przez nacinicie przelcznika nonego (FC5 lub FC4A; sprzedawanego osobno) podlczonego do gniazda [SUSTAIN].
UWAGA · Przelcznik nony naley podlcza lub odlcza, gdy zasilanie jest wylczone. Nie naley naciska przelcznika nonego podczas wlczania zasilania. Mogloby to spowodowa zmian polaryzacji przelcznika nonego i jego odwrotne dzialanie. · Funkcja przedluania dwików nie wplywa na styl (akompaniament automatyczny; str. 13).

Funkcje

Ustawienia funkcji umoliwiaj dostp do wielu szczególowych parametrów instrumentu dotyczcych dostrajania, ustawiania punktu podzialu czy ustawie brzmie i efektów.

1 Nacinij przycisk [FUNCTION] kilka razy, a pojawi si dany element. Aby zmniejszy numer funkcji o jeden, przytrzymaj nacinity przycisk [FUNCTION] i nacinij krótko przycisk [-]. Naciskanie samego przycisku [+] lub [-] nie spowoduje zmiany numeru funkcji.
2 Ustaw warto za pomoc przycisków numerycznych lub przycisków [+]/[-].

Nacinij równoczenie przyciski [+] i [-], aby przywola domylne ustawienie.
UWAGA · Nacinicie przycisku [FUNCTION] w kroku 1 umoliwia wykorzystanie przycisków kategorii [VOICE]/[SONG]/ [STYLE] jako przycisków numerycznych.
3 Aby wylczy tryb funkcji, nacinij jeden z przycisków [VOICE], [SONG] lub [STYLE].

Lista funkcji

Numer funkcji

Nazwa funkcji

Overall 001 Transponowanie

002 Dostrajanie

Wywietlacz Zakres/ustawienia

Transpos Tuning

-12­12 427,0 – 453,0 Hz

003 Punkt podzialu

SplitPnt 036­096 (C1­C6)

Warto domylna

Opisy

0 440,0 Hz
054(F#2)

Okrela wysoko dwiku w jednostkach póltonu.
Okrela precyzyjne strojenie wysokoci dwiku calego instrumentu w krokach co mniej wicej 0,2 Hz.
Okrela ,,punkt” podzialu, czyli klawisz oddzielajcy zakres akompaniamentu automatycznego od brzmienia (str. 13).

Brzmienie (str. 11) 004 Volume
005 Oktawa 006 Glbia efektu
Chorus

M.Volume 000­127

M.Octave M.Chorus

-2­2 000­127

*

Regulacja glonoci partii wykonywanych na klawiaturze

podczas gry z odtwarzanym utworem lub stylem.

*

Okrela zakres oktaw brzmienia.

*

Okrela, jak dua cz sygnalu brzmienia jest przesylana do

procesora efektu Chorus (patrz ,,Rodzaj efektu Chorus” na

str. 18).

Styl (str. 13) 007 Glono stylu 008 Typ palcowania

StyleVol FingType

009 Smart Chord Key S.ChdKey

000­127
1 (SmartChd) 2 (Multi)
FL7 (7 bemoli b) ­ SP0 (brak oznaczenia tonacji) ­ SP7 (7 krzyyków #)

100

Okrela poziom glonoci stylu (str. 14).

1 (SmartChd) Okrela, jak zagra akord w sekcji akompaniamentu podczas gry z uyciem stylu.

SP0 (Brak oznaczenia tonacji)

Okrela oznaczenie tonacji, gdy typ palcowania jest ustawiony na ,,Smart Chord”. Jeli zapis nutowy pokazuje na przyklad 2 krzyyki (#), naciskaj przyciski [+]/[-], a na wywietlaczu zostanie wywietlony napis ,,SP2″.

Utwór (str. 12)
010 Glono utworu SongVol
011 Brzmienie melodii MelodyVc utworu

000­127 001­401

100

Okrela poziom glonoci utworu (str. 12).

**

Brzmienie melodii utworu mona zmieni na inne wedlug

wlasnego upodobania w nastpujcy sposób:

1. Wybierz utwór (str. 10). 2. Wybierz brzmienie (str. 10). 3. Nacinij kilkakrotnie przycisk [FUNCTION], aby
wywola ,,MelodyVc”. 4. Nacinij przycisk [+].
Na wywietlaczu pojawi si na kilka sekund komunikat ,,SONG MELODY VOICE”, wskazujc, e brzmienie wybrane w kroku 2 zastpuje pierwotne brzmienie melodii. Wybór innego utworu anuluje zmienione brzmienie melodii.

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 17

Funkcje

Numer funkcji

Nazwa funkcji

Efekt (str. 11) 012 Typ poglosu

013 Poziom poglosu

Wywietlacz Zakres/ustawienia

Reverb RevLevel

01­03 (Hall 1­3) (Sala 1-3) 04­05 (Room 1­2) (Pokój 1­2) 06­07 (Stage 1­2) (Scena 1­2) 08­09 (Plate 1­2) (Plyta 1­2) 10 (Off) 000­127

014 Rodzaj efektu Chorus

Chorus

1 (Chorus1) 2 (Chorus2) 3 (Chorus3) 4 (Flanger1) 5 (Flanger2) 6 (Off)

015 Funkcja Panel Sustain

Sustain on/oFF

016 Rodzaj glównego MasterEQ 1 (Speaker) (glonik)

korektora

2 (Headphone)

brzmienia

(sluchawki)

3 (Boost)

(uwypuklenie)

4 (Piano) (fortepian)

5 (Bright) (jasne

brzmienie)

6 (Mild) (lagodne

brzmienie)

Warto domylna

Opisy

**

Sluy do okrelania typu poglosu. Optymalny typ jest

wywolywany przez wybranie utworu lub stylu.

Poglos Umoliwia wzbogacanie dwiku o aur akustyczn otoczenia, np. klubu czy sali koncertowej.

64

Sluy do okrelania, jak dua cz sygnalu brzmienia jest

przesylana do procesora poglosu.

**

Sluy do okrelania rodzaju efektu Chorus. Optymalny typ

jest wywolywany przez wybranie utworu, stylu lub brzmienia.

Efekt Chorus nie jest jednak stosowany w przypadku

niektórych brzmie, poniewa glbia efektu Chorus (funkcja

numer 006) jest domylnie ustawiona na ,,000″. W takim

przypadku naley dostosowa glboko efektu Chorus do

potrzeb.

Efekt Chorus Ten efekt sprawia, e brzmienie jest bogatsze, cieplejsze i bardziej przestrzenne.

oFF

Okrela, czy funkcja Panel Sustain ma by wlczona, czy nie.

1 (Speaker) (glonik)

Ustawia korekcj pozwalajc na uzyskanie danego brzmienia w zalenoci od sposobu odsluchu. Rodzaj glównego korektora brzmienia

1 Speaker (glonik)

Idealny do odsluchiwania przez gloniki wbudowane w instrumencie.

2 Headphone Idealny do odsluchu przez sluchawki lub (sluchawki) gloniki zewntrzne.

3 Boost

Powoduje, e dwik jest mocniejszy.

(uwypuklenie) W przypadku tego typu niektóre

brzmienia lub style mog latwo ulega

znieksztalceniu.

4 Piano (fortepian)

Idealne ustawienie do wykonywania solowych utworów fortepianowych.

5 Bright (jasne Zmniejsza intensywno tonów

brzmienie)

rodkowych, zapewniajc janiejsze

brzmienie.

6 Mild (lagodne Zmniejsza intensywno wysokich tonów,

brzmienie)

zapewniajc bardziej lagodne brzmienie.

017 Typ stereo
Quiz (str. 15) 018 Poziom quizu

Wide

1 (Wide1) 2 (Wide2) 3 (Wide3) 4 (Wide Off)

QuizLvl AUt (Auto), 1, 2, 3

4 (Wide Off)

Wybór rodzaju efektu Ultra-Wide Stereo. Wysze wartoci powoduj silniejszy efekt szerokiej sceny (oprócz 4).

AUt (Auto)

Okrela poziom quizu.

AUt (Auto)
1 2 3

Poziom trudnoci quizu zmienia si od poziomu Level 1 do Level 3 w zalenoci od liczby poprawnych odpowiedzi.
Poprawne odpowiedzi 0-4: Level 1 5-7: Level 2 8-9: Level 3
Jedna nuta. Trzy nuty po kolei. Trzy nuty równoczenie.

Metronom (str. 8) 019 Licznik metrum 020 Glono metronomu
Lekcja (str. 12) 021 Twoje tempo

TimeSig MetroVol

00­15 000­127

YourTemp on/oFF

**

Okrela metrum metronomu.

100

Okrela glono odtwarzania dwików metronomu.

on

Ten parametr odnosi si do lekcji 3 — ,,Waiting”

(Oczekiwanie). Gdy ta opcja jest wlczona (ON), tempo

odtwarzania zmienia si, dopasowujc do prdkoci gry.

Jeli jest wylczona (OFF), tempo odtwarzania zostanie

zachowane niezalenie od prdkoci gry.

18 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

Funkcje

Numer funkcji

Nazwa funkcji

Duo (str. 11) 022 Tryb Duo

023 Typ Duo

Wywietlacz Zakres/ustawienia

DuoMode DuoType

on/oFF
1 (Balance) 2 (Separate)

Warto domylna

Opisy

oFF 2 (Separate)

Wlcza lub wylcza tryb Duo (str. 11).

Okrela sposób odtwarzania dwików z glonika w trybie Duo.

Balance Separate

Dwiki grane w lewej i prawie strefie brzmienia bd odtwarzane równoczenie przez lewy i prawy glonik.
Dwiki grane w lewej strefie brzmienia bd odtwarzane przez lewy glonik, a dwiki grane w prawej strefie brzmienia — przez prawy.

Utwór demonstracyjny (str. 8)
024 Grupa utworów DemoGrp demonstracyjnych

1 (Demo) 2 (Preset) 3 (User)

1 (Demo)

Okrela grup wielokrotnego odtwarzania. Jeli przycisk [DEMO] zostanie przytrzymany przez ponad sekund w celu wybrania grupy utworów demonstracyjnych do odtwarzania, nacinicie przycisku [DEMO] spowoduje rozpoczcie odtwarzania wszystkich utworów wewntrznych w kadej grupie.

Demo Preset User

Wstpnie zdefiniowane utwory (numer utworu: 001­003)
Wszystkie wstpnie zdefiniowane utwory (numer utworu: 001­100)
Utwór uytkownika (numer utworu: 113)

025 Tryb odtwarzania PlayMode utworu demonstracyjnego

Automatyczne wylczanie (str. 7)
026 Czas automatycz- AutoOff nego wylczania

Bateria (str. 6) 027 Rodzaj baterii

Battery

1 (Normal) 2 (Random)
oFF, 5/10/15/30/60/ 120 (minut)
1 (Alkaline) 2 (Ni-MH)

1 (Normal) Wybór trybu wielokrotnego odtwarzania.

30 minut

Sluy do okrelania czasu, jaki musi uplyn, zanim nastpi automatyczne wylczenie instrumentu.

1 (Alkaline)

Okrela rodzaj baterii zasilajcych instrument.

Alkaline Ni-MH

baterie alkaliczne/manganowe Akumulatory

* Odpowiednia warto w przypadku poszczególnych kombinacji brzmie jest dobierana automatycznie. ** Odpowiednia warto jest dobierana automatycznie do kadego utworu i stylu.

Kopia zapasowa i inicjalizacja
Ponisze parametry kopii zapasowej s zachowywane równie po wylczeniu zasilania.
Parametry kopii zapasowej · Utwór uytkownika (str. 15) · Ustawienia FUNCTION:
dostrajanie, typ palcowania, rodzaj glównego korektora brzmienia, Twoje tempo, czas automatycznego wylczania, rodzaj baterii
Tworzenie kopii zapasowej danych mona zainicjowa za pomoc poniszej metody. Przytrzymujc najwyszy bialy klawisz, nacinij przelcznik [ ] (Standby/On), aby wlczy zasilanie.

PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika 19

Rozwizywanie problemów

Problem
Nie wszystkie brzmienia s slyszalne lub dwik jest ucinany.

Moliwa przyczyna i rozwizanie
Instrument dysponuje polifoni o maksymalnie 32 nutach, wliczajc w to akompaniament automatyczny, utwór i metronom. Nuty spoza tego limitu nie wybrzmiewaj.

Brzmienie zmienia si z nuty na nut.

Jest to normalne zjawisko. Metoda generacji tonów AWM wykorzystuje wielokrotne nagrania (próbki) instrumentu w zakresie klawiatury. Dlatego rzeczywisty dwik danego brzmienia moe by nieco inny w zalenoci od nuty.

Zasilanie niespodziewanie si wylcza.

To jest normalne, funkcja automatycznego wylczania jest uruchomiona (str. 7). Jeli chcesz anulowa funkcj automatycznego wylczania, wybierz warto ,,Off” w ustawieniach (numer funkcji 026; str. 19).

Gdy instrument jest wlczony, zasilanie wylcza si niespodziewanie.

Najwyraniej zadzialal obwód ochronny z powodu nadmiernego natenia prdu.
Moe si to zdarzy w przypadku uycia innego zasilacza sieciowego ni zalecany lub usterki zasilacza sieciowego. Uywaj tylko wskazanej przejciówki (patrz ,,Dane techniczne”-,,Zasilacz” poniej). Jeli instrument dziala nieprawidlowo, natychmiast przesta z niego korzysta i przeka go do sprawdzenia wykwalifikowanym pracownikom serwisu firmy Yamaha.

Dane techniczne

Nazwa produktu Digital Keyboard
Wymiary (szer. × glb. × wys.) 940 mm × 317 mm × 104 mm
Waga 4,0 kg (bez baterii)
Klawiatura Liczba klawiszy: 61 (C1 ­ C6)
Brzmienia · Polifonia (maks.): 32 · Liczba brzmie: 384 brzmienia + 17 zestawów perkusyjnych/efektów dwikowych
Efekty · Rodzaje: Poglos: 9 typów, Efekt Chorus: 5 typów, Rodzaj glównego korektora brzmienia: 6 typów, Ultra-Wide Stereo: 3 typy
Style akompaniamentu · Liczba stylów: 143 · Palcowanie: Smart Chord, Multi Finger · Sterowanie stylami: ACMP ON/OFF, SYNC START, START/STOP, INTRO/ENDING/rit., MAIN/AUTO FILL
Utwory · Liczba wstpnie zaprogramowanych utworów: 112 (w tym Chord Study: 12) · Powtarzanie A­B,
Nagrywanie · Liczba utworów: 1 · Liczba cieek: 1 · Pojemno danych: Okolo 300 nut
Funkcja · Lekcja: [1 LISTEN & LEARN], [2 TIMING], [3 WAITING] · Slownik akordów · Funkcja Panel Sustain · Ustawianie jednym przyciskiem (OTS) · Metronom · Zakres tempa: 11 ­ 280 (funkcja nabijania tempa: 32 ­ 280) · Transpozycja: -12 ­ 0 ­ +12 · Dostrajanie: 427,0 ­ 440,0 ­ 453,0 Hz (co mniej wicej 0,2 Hz) · Tryb Duo · Quiz · Róne: przycisk PIANO ([PORTABLE GRAND]), przycisk Zestaw SFX
20 PSR-E273 YPT-270 Podrcznik uytkownika

Podlczenia · Gniazdo DC IN: 12 V · Sluchawki/wyjcie: Standardowe stereofoniczne gniazdo typu jack (PHONES/OUTPUT) × 1 · Pedal przedluenia dwików · Gniazdo AUX IN: Gniazdo stereofoniczne typu mini jack × 1
System audio · Wzmacniacze: 2,5 W + 2,5 W · Glonik: 12 cm x 2
Zasilacz · Zasilacz: Zasilacz sieciowy: PA-130 lub odpowiednik zalecany przez firm Yamaha Baterie: Sze baterii manganowych (R6), alkalicznych (LR6) lub akumulatorów Ni-MH, rozmiar AA · Zuycie energii: 6 W (podczas korzystania z zasilacza sieciowego PA-130) · Funkcja automatycznego wylczania (z moliwoci regulacji czasu)
Dolczone akcesoria Podrcznik uytkownika, Online Member Product Registration (formularz rejestracyjny uytkownika produktu w wersji online), pulpit nutowy, zasilacz sieciowy * (PA-130 lub odpowiednik zalecany przez firm Yamaha)
* Moe nie by dolczony (zalenie od kraju). Mona to sprawdzi u miejscowego przedstawiciela handlowego firmy Yamaha.
Akcesoria sprzedawane oddzielnie
(Mog by niedostpne w zalenoci od kraju). · Zasilacz sieciowy Dla uytkowników w USA lub Europie: PA-130 lub odpowiednik zalecany przez firm Yamaha Modele przeznaczone na pozostale rynki: PA-3C, PA-130 lub równowany · Sluchawki: HPH-50/HPH-100/HPH-150 · Przelcznik nony: FC4A/FC5 · Statyw instrumentu: L-2C
* Zawarto tego podrcznika odnosi si do najnowszych danych technicznych z dnia publikacji. Najnowszy podrcznik mona pobra z witryny internetowej firmy Yamaha. Poniewa dane techniczne, wyposaenie i akcesoria sprzedawane oddzielnie mog si róni w poszczególnych krajach, naley je sprawdzi u lokalnego sprzedawcy sprztu firmy Yamaha.

Indeks

A
Akompaniament automatyczny………………….13
Akumulator …………………………..6 AUTO FILL………………………….13 Automatyczne wylczanie…7, 19
B
BGM ……………………………………8 Brzmienie…………………………… 11
C
Chord Study ……………………….12
D
Dane techniczne………………….20 Dostrajanie …………………………17
E
Efekt ………………………………….11 Efekt Chorus………………….11, 18 Efekty dwikowe………………..11
F
FILL-IN………………………………. 13 Fingered …………………………….14 Fortepian ……………………………11 Funkcja Panel Sustain ………….18 Funkcja Synchro Start………….13 Funkcja Ultra-Wide Stereo ……11 Funkcje ……………………………… 17
G
Glbia efektu Chorus……………17 Glono (brzmienie)……………17 Glono (glówna)…………………7 Glono (styl) …………………….14 Glono (utwór) …………………12 Glono metronomu…………..18 Glono stylu……………….14, 17 Glono utworu ……………12, 17 Glówna ………………………………13 Glówne ustawienie glonoci ….7 Gniazdo AUX IN ………………….16 Grupa utworów
demonstracyjnych……………. 19
I
Inicjalizacja …………………………19
K
Kopia zapasowa ………………….19
L
Lekcja ………………………………..12 Lista funkcji …&